Ile Kosztują Studia w Niemczech

Pytanie “A ile to kosztuje?” jest jednym z pierwszych zadawanych  osobom lub rodzicom dzieci chcących studiować za granicą. Nie tylko cały dyplom za granicą, ale także pojedynczy semestr może obejmować koszty, które nie pojawiłyby się na miejscu.

Studia w NiemczechPierwszą część kosztów stanowi czesne. W Niemczech jest ono dość niskie w porównaniu z innymi krajami, a na niektórych uczelniach nie ma żadnych opłat. Większość uczelni niemieckich jest finansowanych przez państwo i  ma wystarczająco dużo środków własnych aby znieść opłaty czesnego, czy  należy  zdecydować o częściowej odpłatności.  Landy Bayern, Hamburg, Niedersachsen i Nordrhein-Westfalen nadal pobierają czesne. Są one obowiązkowe dla wszystkich studentów i wynoszą około 500 Euro na semestr. Inne landy nie pobierają opłat czesnego lub od studentów powtarzających rok lub studiujących drugi kierunek..

Chętni na studia na uczelniach prywatnych muszą liczyć się z o wiele wyższymi opłatami. Uczelnie prywatne są finansowane przez czesne i dlatego opłaty są o wiele wyższe. Czasami studenci muszą płacić do 20.000 Euro rocznie.

Oprócz czesnego w Niemczech opłaca się tzw. Opłatę semestralną. Suma ta jest płacona przez każdego studenta na pokrycie kosztów administracyjnych, utrzymania kawiarni, obiektów sportowych czy akademików. Opłata ta obejmuje także semestralny bilet na komunikację miejską. W większości uniwersytetów legitymacja studencka jest używana zamiast biletu na autobus czy pociąg podmiejski. Opłata semestralna może być różna w zależności od uczelni lecz zazwyczaj jest to około 150 – 250 Euro.

Drugą dużą część kosztów, oprócz czesnego,  stanowią koszty codzienne. Niemcy nie są dużo droższe niż inne kraje, ale potrzeba sporo dodatkowych pieniędzy, gdy nie mieszka się w domu z rodzicami. Koszty życia w Niemczech znacznie się różnią w zależności od obszaru. Jest duża różnica pomiędzy życiem w wielkim mieście przemysłowym czy uniwersyteckim a w małym mieście, które nie jest tak przeładowane Szczególnie w obszarach o wysokim braku mieszkań studenci tworzą społeczności współlokatorskie i w ten sposób obniżają podstawy koszt codziennego życia.

Dzielenie mieszkania jest tanią alternatywą do samodzielnego wynajmu mieszkania. Uczelnie zapewniają także miejsca w domach studenckich, gdzie można mieszkać dość tanio. W większości przypadków kuchnia dzielona jest z innymi studentami i każdy ma mały pokój jednoosobowy. O miejsce należy ubiegać się wcześnie aby mieć szansę na jego przydzielenie. Koszt miejsca w akademiku to między 200 a 400 euro, pokój w mieszkaniu między 300 a 500 euro. Samodzielne mieszkanie może kosztować od 400 euro wzwyż.

Oprócz mieszkania należy uwzględnić kilka innych rzeczy. Począwszy od żywności i odzieży, poprzez książki do uczelni i wolny czas – koszty te stanowią kolejną część w kalkulacji kosztów. W zależności od przedmiotu trzeba kupić wiele książek lub kopiować materiał wykładów, koszty te mogą wynosić około 50 euro na semestr. Pieniądze na wyżywienie to koszt zależny od każdego oddzielnie. Czy wystarczy ci żywienie się na stołówce, czy chcesz prowadzi pełna domową kuchnię? Jest też kwestia czasu wolnego. Bez znaczenia czy ktoś lubi sport i opłaca składki członkowskie w klubie, czy woli spotykać się z przyjaciółmi i na to właśnie potrzebuje pieniędzy. W sumie dobrze jest obserwować swój styl życia i przeznaczać na to nie około 200 Euro więcej.

Pochodząc z innego kraju oznacza, że ​​czasami chce wrócić się do domu, aby zobaczyć się z rodziną na świata Bożego Narodzenia lub na wakacje. Dla tych podróży należy doliczy następne kwoty, które mogą być dość wysokie w zależności od odległości do kraju pochodzenia.

Każdy powinien obliczyć ewentualne koszty dla swoich własnych potrzeb i zrobić listę tego, czego potrzebuje do życia. Tylko jeśli zabezpieczenie finansowe jest odpowiednie można studiować w Niemczech.

Mawista.com - Health Insurance for Foreign Students in Germany

Read also

Studia Medyczne w Niemczech Studia medyczne w Niemczech to wiele barier i wyzwań, ale także niesamowita szansą na przyszłość. Zawód lekarza to praca, która zawiera dużo odpowiedzialności, w których trzeba postępować odpowiedzialnie. Dlatego istnieją specjalne ograniczenia w przyjęciach i specjalne reguły podczas studiów. ...
Dlaczego Studia w Niemczech Niemieckie uniwersytety mają bardzo dobrą sieć powiązań z uniwersytetami na całym świecie. Co roku tysiące studentów ma możliwość wyjazdu za granicę i spędzenia trochę czasu w innym kraju, studiując i mieszkając. Tak samo powinno to wyglądać dla studentów z zagranicy. Z tego powodu niemieckie uniwer...
Jak Studiować w Niemczech Programy i proces studiów uniwersyteckich mogą różnić się w poszczególnych krajach. Dlatego też przedstawiamy krótki opis kierunków, egzaminów i struktur czasowych. Po otrzymaniu wyczekiwanego miejsca na uniwersytecie w Niemczech nadchodzi moment organizacji chaosu związanego z nowymi strukturami...
Jak Aplikować na Uczelnię Niemiecką? Decyzja aby studiować w Niemczech jest bardzo dobrą, ponieważ czas spędzony za granicą może przynieść wiele pozytywnych przeżyć i wspomnień. Ale przede wszystkim jest konieczne, aby uzyskać miejsce na ulubionym uniwersytecie w Niemczech. Miejsca na niemieckich uczelniach są bardzo rzadkie i nie ma z...
Wskazówki Zarządzania Czasem dla Studiów w Niemczech Planowanie semestru lub dyplomu za granicą wymaga sporo pracy. Jest wiele pytań, na które należy znaleźć odpowiedzi i najróżniejsze sprawy, które należy rozważyć. Począwszy od wniosku na uczelnię,ubezpieczenie zdrowotne i mieszkanie. Aby poradzić sobie ze wszystkim dobrze jest mieć szczegółowy plan ...
Studia Inżynierskie w Niemczech Inżynieria jest bardzo ciekawy program studiów a absolwenci są poszukiwani na rynku pracy. Główne kierunki w tym zakresie to budowy silnika, elektryka, informatyka, inżynieria przemysłowa, budownictwo i architektura.. Tak różne, jak kierunki są obszary, w których absolwenci mogą znaleźć później prac...