Stypendia i Finansowanie

Decydując się na studia za granicą trzeba również wiedzieć, jakie koszty mogą być wchodzić w rachubę i jak różnią się od tych, jakie występują podczas studiowania na miejscu. W zależności skąd pochodzisz koszty studiowania w Niemczech mogą być wyższe lub niższe niż w twoim kraju. Ważne jest również, aby pamiętać o dodatkowych kosztach typu ubezpieczenia zdrowotnego czy podróży do domu.

Studia w NiemczechCzesne w Niemczech jest dość tanie w porównaniu z innymi krajami. Większość uniwersytetów i politechnik jest finansowanych przez państwo, a tylko niewielka część jest finansowana przez studentów. W Niemczech każdy land może podjąć decyzję, czy konieczne są opłaty za studia czy można je odrzucić. Landy Bayern, Hamburg i Niedersachsen wymagają czesnego w wysokości około 500 euro, co jest dość tanie. Pozostałe kraje związkowe nie pobierają czesnego, ale niektóre mają szczególne regulacje dotyczące przedłużonych studiów lub studiowania drugiego kierunku.

Wszyscy studenci muszą wnosić także opłatę zwaną opłatą semestralna. Z tej opłaty pokrywane są koszty administracyjne oraz finansowane kawiarnie, domów studenckie lub obiekty sportowe.  W większości przypadków z tych opłat pokrywany jest także bilet semestralny na komunikację miejską. Opłata semestralna wynosi od 150 do 250 euro.

Studiowanie na prywatnej uczelni jest o wiele bardziej kosztowne, gdyż są one finansowane z opłat czesnego. Mogą one wynosić do 20.000 euro rocznie.

Dodatkowo istnieją koszty  ubezpieczenia zdrowotnego które jest obowiązkowe w Niemczech, a także koszty codziennego życia. Koszty wynajmu mieszkania zależą od tego gdzie i jak chce się mieszkać. W dużych miastach uniwersyteckich i przemysłowych czynsze są wysokie, ze względu na ograniczoną ilość miejsc dla wszystkich chętnych. Niemieccy studenci zazwyczaj dzielą mieszkanie z innymi współlokatorami, obniżając w ten sposób koszty. Inną tanią opcją są akademiki uczelniane. Cieszą się one olbrzymim zainteresowaniem i zawsze należy odpowiednio wcześnie się ubiega o miejsce. Koszty zakwaterowania w akademiku wynoszą 200– 400 Euro, we wspólnie wynajmowanym mieszkaniu 300 – 500 Euro a za oddzielne mieszkanie od 400 Euro wzwyż, sumy te mogą się różnic w zależności od miasta..

Oprócz kosztów wynajmu należy pamiętać o kosztach wyżywienia, książek, kopii, telefonu, internetu, odzieży, czasu wolnego, itd. Życie w Niemczech jest średnio kosztowne na tle innych państw europejskich. Ile dokładnie potrzeba pieniędzy zależy od wielu czynników. Można liczyć około 200-300 Euro.

Aby być w stanie sfinansować te rzeczy należy odpowiednio wcześnie określić swój budżet i pozna inne możliwości.
Prace studenckie w Niemczech nie zawsze mogą być wykonywane przez studentów z zagranicy. Najpierw należy sprawdzić zasady i regulacje dla własnego kraju. Ale wtedy prace studenckie mogą by dobrym sposobem na poprawienie swojego budżetu. Oferty pracy czasami są dostępne także poprzez uczelnie.

Inną możliwością jest ubieganie się o stypendium. Może to by zarówno stypendium z własnego kraju lub stypendium niemieckie. W Niemczech jest wiele fundacji i organizacji, które pomagają studentom zagranicznym. Stypendia DAAD ( German Academic Exchange Service ) są zawsze dobre i na stronie internetowej można znaleźć listę dostępnych stypendiów. Dla studentów z Europy istnieje możliwość uzyskania stypendium z programu ERASMUS. W każdej sytuacji ubieganie się o stypendium jest rozsądne. Nawet jeśli opłaca niewielką część kosztów, jest to niezwykle pomocne. .

Informacje o sposobie finansowania studiów są ważne ponieważ w Niemczech istnieje obowiązek udowodnienia możliwości finansowania, zarówno dla celów aplikacji na uczelnię, otrzymania wizy oraz prawa pobytu. Należy posiadać środki finansowe w wysokości 8.000 Euro rocznie, z dowolnych źródeł.

Finanse są bardzo istotnym elementem, którego nie można lekceważyć, i o którym należy myśleć odpowiednio wcześnie, zamierzając podjąć studia za granicą.

Mawista.com - Health Insurance for Foreign Students in Germany

Read also

Studia Medyczne w Niemczech Studia medyczne w Niemczech to wiele barier i wyzwań, ale także niesamowita szansą na przyszłość. Zawód lekarza to praca, która zawiera dużo odpowiedzialności, w których trzeba postępować odpowiedzialnie. Dlatego istnieją specjalne ograniczenia w przyjęciach i specjalne reguły podczas studiów. ...
Dlaczego Studia w Niemczech Niemieckie uniwersytety mają bardzo dobrą sieć powiązań z uniwersytetami na całym świecie. Co roku tysiące studentów ma możliwość wyjazdu za granicę i spędzenia trochę czasu w innym kraju, studiując i mieszkając. Tak samo powinno to wyglądać dla studentów z zagranicy. Z tego powodu niemieckie uniwer...
Jak Studiować w Niemczech Programy i proces studiów uniwersyteckich mogą różnić się w poszczególnych krajach. Dlatego też przedstawiamy krótki opis kierunków, egzaminów i struktur czasowych. Po otrzymaniu wyczekiwanego miejsca na uniwersytecie w Niemczech nadchodzi moment organizacji chaosu związanego z nowymi strukturami...
Jak Aplikować na Uczelnię Niemiecką? Decyzja aby studiować w Niemczech jest bardzo dobrą, ponieważ czas spędzony za granicą może przynieść wiele pozytywnych przeżyć i wspomnień. Ale przede wszystkim jest konieczne, aby uzyskać miejsce na ulubionym uniwersytecie w Niemczech. Miejsca na niemieckich uczelniach są bardzo rzadkie i nie ma z...
Wskazówki Zarządzania Czasem dla Studiów w Niemczech Planowanie semestru lub dyplomu za granicą wymaga sporo pracy. Jest wiele pytań, na które należy znaleźć odpowiedzi i najróżniejsze sprawy, które należy rozważyć. Począwszy od wniosku na uczelnię,ubezpieczenie zdrowotne i mieszkanie. Aby poradzić sobie ze wszystkim dobrze jest mieć szczegółowy plan ...
Studia Inżynierskie w Niemczech Inżynieria jest bardzo ciekawy program studiów a absolwenci są poszukiwani na rynku pracy. Główne kierunki w tym zakresie to budowy silnika, elektryka, informatyka, inżynieria przemysłowa, budownictwo i architektura.. Tak różne, jak kierunki są obszary, w których absolwenci mogą znaleźć później prac...